Vyzkoušejte online aplikaci „Evropské jazykové portfolio“

logoEvropské jazykové portfolio pomáhá uvědomit si a zaznamenat aktuální dosaženou úroveň v cizích jazycích. Portfolio vychází z šesti úrovní (A1-C2) Společného evropského rámce pro jazyky vytvořeného Radou Evropy.

 

Především podle zkušeností personalistů při pracovních pohovorech bylo zjištěno že češi nejsou schopni adekvátně ohodnotit své znalosti cizího jazyka. Přitom znalost alespoň jednoho cizího jazyka je dnes samozřejmostí a předpokladem pro dobré uplatnění na trhu práce. Pomoc teď nabízí online aplikace evropského jazykového portfolia, která je dostupná na www.evropskejazykoveportfolio.cz.

Aplikace je k dispozici nejen v českém jazyce, ale také v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a italštině. Pomůže Vám při hodnocení úrovně Vašich jazykových znalostí, s monitorováním dosažených pokroků, ale také si tu můžete vytvořit a vytisknout jazykový pas (jeden z dokumentů Europassu), pomocí kterého je vhodné prezentovat svou aktuální dosaženou úroveň cizojazyčných dovedností a znalostí (např. při přestupu na jinou školu nebo při pracovním pohovoru).


Proč zkusit „Evropské jazykové portfolio“

Vizí Evropské unie je, aby každý občan hovořil alespoň dvěma cizími jazyky, a to na komunikační úrovni. V aplikaci evropského jazykového portfolia (EJP) si můžete zaznamenat své dovednosti a pokroky ve všech cizích jazycích, které se učíte nebo ovládáte. „E-portfolio podporuje nejen výuku cizích jazyků a schopnost lidí v různých jazycích komunikovat, ale vede je i ke schopnosti vnímat různorodosti lidí v jiných zemích, a tím k respektování jiných kulturních norem i hodnot, “ dodává Čičváková z Národního ústavu vzdělávání.

 

Aplikace pro učitele i žáky

Pro učitele představuje e-portfolio příležitost k novým metodám, formám a výukovým strategiím cizojazyčné výuky. Pedagogové si tu mohou ukládat různé materiály, komunikovat se svými žáky a sdílet s nimi materiály, jako jsou testy, projekty, domácí úkoly atd. To pomáhá především při individuální komunikaci učitele s jednotlivými žáky a je dobrou příležitostí pro práci se slabšími studenty.  V neposlední řadě si žáci používáním e-portfolia zlepšují své IT dovednosti.

 

Co e-portfolio nabízí

•interaktivní komunikaci mezi učitelem a žákem/studentem;
• prostor (Moje sbírka), do níž mohou uživatelé nově vkládat veškeré elektronické dokumenty, audiodokumenty, videa, která mohou s ostatními uživateli sdílet a upravovat;
• učební poradenství - učitel může komentovat vybrané dokumenty v sekci Moje sbírka a sebehodnocení žáka/studenta v sekci Co už umím;
• jazyková cvičení, která jsou navázána na jednotlivé deskriptory;
• snadnou aktualizaci a dostupnost dat uživatele;
• sledování učebního procesu.

 

Více informací získate na www.evropskejazykoveportfolio.cz a na metodicky-web-ejp.rvp.cz.

 

Zdroj: TZ NÚV a www.nuv.cz
 
Poslední aktualizace Markéta Žáková, srpen 2015.

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2