Workcampy - obecné informace

Workcamp je dvou až třítýdenní akce, na které se schází mladí lidé z celého světa, pracují na dobročinném projektu a společně tráví volný čas. Někdy bývá tento pojem překládán jako mezinárodní pracovní tábor pro mladé, ale tento překlad úplně neodpovídá tomu, jak to na workcampech chodí.

Práce totiž nepředstavuje hlavní náplň pobytu na workcampu, ale jen jeho menší část. Dobrovolníci pracují zhruba 5-6 hodin denně a jeden až dva dny v týdnu jsou volné. Ve zbytku času se mladí lidé věnují především odpočinkovým aktivitám, díky kterým se skupina 5-20 lidí může navzájem lépe poznat.

Základní pravidla

Workcampu se může zúčastnit každý mladý člověk od 18 let, který má alespoň komunikativní znalosti angličtiny, která bývá nejčastějším dorozumívacím jazykem. U některých projektů je stanovena i horní věková hranice okolo 30 let. Existují i pobyty, na které mohou vyjet i mladší 18 let.

Výběr konkrétního workcampu záleží vždy na vás. Nejvíce jich probíhá v době letních prázdnin, některé se ale konají i během roku. Konají se po celém světě – můžete si tedy vybrat z projektů v evropském státě nebo se vypravit do vzdálenější země jako například Ghana, Mexiko, Nepál nebo Taiwan. Pokud ale nechcete cestovat do cizí země, můžete zažít mezinárodní atmosféru workcampu i v České republice.

Workcampu se mohou zúčastnit vždy nejvíce 2 lidi ze stejné země. Jestliže s tím bude souhlasit i pořádající organizace, můžete vyjet společně s kamarádem nebo kamarádkou. Budete ale ochuzeni o možnost mluvit neustále cizím jazykem.

Práce

Pracovní zaměření workcampů je široké – od ekologického (výsadba stromů či práce na farmách) přes práce v sociální sféře (pomoc postiženým lidem nebo práce s dětmi z uprchlických táborů) až po uměleckou a kulturní činnost (organizace filmových nebo hudebních festivalů). Můžete se též podílet na záchraně architektonických památek, provádět archeologické práce nebo vyučovat cizí jazyky. Ve všech případech se však jedná o veřejně prospěšnou činnost, která má pomoci místní komunitě nebo přispět k oživení dané lokality.

Jak to probíhá

Ubytování na workcampech je často velmi jednoduché. Je možné, že budete s sebou potřebovat spacák a karimatku. Všichni účastníci spí zpravidla pohromadě v prostorách školy nebo tělocvičny. Můžete ale také být ubytováni v hostelu, zkrátka na místech, která má místní organizace možnost zajistit.

Jídlo si připravují ve většině případů dobrovolníci sami. Nakupuje se ze společného rozpočtu, který spravuje vedoucí workcampu, a u vaření se střídají skupinky, které vaří pro všechny ostatní. Každý může při této příležitosti prezentovat kromě svého kuchařského umění i národní kuchyni své země. Jídelníček proto bývá velmi pestrý.

Ve volném čase se budete moci lépe seznámit s dalšími lidmi a okolím. Pořádají se výlety a exkurze po místních zajímavostech nebo se všichni věnují sportovním soutěžím a jiným zábavním aktivitám. O náplni volného času rozhodují všichni společně - vedoucí kempu (campleader) jim dává návrhy aktivit. Campleader se obecně stará o hladký průběh dobrovolnického projektu a vede skupinku dobrovolníků. Zprostředkovává také kontakt mezi účastníky a místní pořádající organizací. Vyskytne-li se nějaký problém, můžete se obrátit právě na něj.

Jak se zúčasnit

Stačí si vybrat jednu z organizací, která posílá dobrovolníky na zahraniční workcampy. Z jejich seznamu si vyberete projekt, který vám bude nejvíce vyhovovat. Následně zaplatíte účastnický poplatek, který se pohybuje mezi 1 5003 000 .

Budete si také muset zaplatit pojištění, zajistit dopravu na místo konání a zařídit vízum (pokud je potřeba). V případě, že se zúčastníte workcampu poprvé nebo pojedete do vzdálené země, bude nutné, abyste před odjezdem absolvovali školení organizované vaší vysílající organizací. Na něm se dozvíte podrobnosti o soužití s lidmi z jiných kultur a získáte informace o cílové zemi.

Workcampy v ČR

Pokud budete ve vybírání vhodného projektu finančně omezeni, můžete se zúčastnit workcampu pořádaného v ČR. Ze seznamu organizací ho nabízí např. INEX-SDAZaplatíte za něj nižší poplatek (okolo 1000 Kč), nebudete se muset daleko dopravovat, přesto se zde setkáte s mezinárodní komunitou a budete mluvit cizím jazykem (nejčastěji anglicky).

Organizace, se kterými můžete vyjet na workcamp

INEX-sda: https://www.inexsda.cz/

Tamjdem: http://www.tamjdem.cz/workcampy

EJBO: http://ejbo.de/workcamp/

Bauorden: http://bauorden.eu/

Servitus: https://servitus09.wordpress.com/

 

Pro NICM zpracoval Tomáš Hodač, listopad 2008
Poslední aktualizace: březen 2018
Zdroj: Inex-sda, Duha, WorldVolunteerWeb.org

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2