Za video 200 tisíc na novou učebnu! Startuje 5. ročník soutěže „Vím proč“

Půl roku budou moci žáci základních a středních škol posílat svá natočená videa do fyzikální soutěže „Vím proč“. Vítěze čekají výhry podobě tabletů, exkurzí, nebo příspěvku 200 tisíc korun od Nadace ČEZ určeného na modernizaci učeben. Natočené fyzikální pokusy mohou vkládat na www.vimproc.cz až do 31. března 2018. Za poslední čtyři ročníky zaslali účastníci přes 860 videí. Portál je vhodný také jako alternativní výukový nástroj pro učitele fyziky – pomocí videí z této unikátní „on-line učebnice“ mohou osvěžit své hodiny.

Právě odstartovaného pátého ročníku soutěže se mohou účastnit žáci a studenti ze základních či středních škol, kteří na web „Vím proč“ vloží vlastnoručně natočená a namluvená videa vysvětlující nějaký fyzikální jev. Ocenění získají nejen nejlepší příspěvky vybrané odbornou porotou, ale také vítězové v on-line hlasování veřejnosti. Autoři videí vybraných veřejností získají možnost exkurze do jimi zvoleného provozu Skupiny ČEZ. Autoři šesti videí vybraných odbornou porotou (tří ze základních a tří ze středních škol) pak značkové tablety. Ti úplně nejúspěšnější obdrží navíc od Nadace ČEZ pro svou školu 200 000 Kč na vybavení učebny přírodovědných předmětů. Uzávěrka soutěže je 31. března 2018.

Od spuštění soutěže v roce 2013 se na webových stránkách zaregistrovalo téměř 1 500 uživatelů a vloženo bylo přes 860 videí. „Fyzika nepatří zrovna k nejoblíbenějším předmětům, přitom nás provází doslova na každém kroku. Věříme, že když se děti pustí do pokusů a objevování, jak náš svět vlastně funguje, najdou si k ní cestu,“ říká Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. Společnost výuku technických předmětů dlouhodobě podporuje.

V loňském školním roce hodnotila porota přes 150 videí. Hlavní výhru 200 tisíc korun získali žáci ze ZŠ Brno Šlapanice a z Gymnázia Jiřího z Poděbrad v Poděbradech. V hlasování veřejnosti nejvíce zaujala videa dívek ze ZŠ Pelhřimov a  VOŠZ Alšovo nábřeží v Praze. Celkově byly dívky v loňském ročníku aktivnější – poslaly o třetinu více videí než chlapci.

Stránky „Vím proč“ fungují nejen jako soutěžní platforma, ale také jako rozsáhlá „on-line učebnice“, kterou mohou pro zpestření hodin využívat i pedagogové. Ve výukové části zůstávají všechna videa z minulých let seřazená od nejlépe hodnocených a dělená do kategorií, vycházejících z učebních osnov. V loňském průzkumu mezi učiteli na základních a středních školách využilo ve svých hodinách soutěžní portál 55 % z fyzikářů, kteří se do tohoto průzkumu zapojili.


Vložila: Barbora Bělíková, říjen 2017

Zdroj:www.vimproc.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2