Zadání maturitních testů bude zveřejněno na začátku července

Začátkem prázdnin budou zveřejněny všechny letošní maturitní testy, oznámil ministr Josef Dobeš. Ministerstvo školství bylo dlouhodobě kritizováno za to, že testy utajovalo. Tuto středu pak ministerstvo zveřejní výsledky maturit.

Ministerstvo školství začátkem července oficiálně zveřejní všechny maturitní testy. Novinářům to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Většina testů už přitom unikla na internet, za utajování byl úřad kritizován. Ministerstvo si zároveň nechalo udělat analýzu testů, kvůli nejednoznačnosti byly vyřazeny čtyři otázky.

"Abychom vyvrátili poslední pochybnosti," vysvětlil Dobeš důvody, proč učiní krok, kterému se dosud bránili a odkazovali na ochranu autorských práv. "Bude nás to v příštím roce stát dva až tři miliony navíc," dodal ministr. Některá zadání totiž chtěli použít i v dalších letech, kvůli zveřejnění tak prý budou muset vytvářet a ověřovat další otázky.

Výsledky maturit zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve středu, v pondělí 20. června pak studenti dostanou maturitní vysvědčení. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20 000 lidí.

Kvalitu otázek už zpochybnili studenti i odborníci ze spolku Eduin, podle kterých byly některé otázky nejednoznačné. Šéf centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený sdělil, že výsledky analýzy 2 342 testových otázek odhalily čtyři chybné otázky, které budou vyřazeny. Jednalo se prý o otázku z němčiny, ruštiny, zeměpisu a také českého jazyka v testu pro žáky se speciálními potřebami.

Ministr také potvrdil, že stále uvažuje o odvolání ředitele Cermatu Zeleného, definitivně se prý ale rozhodne až po skončení maturitního procesu v červenci. Do září by měly střední školy dostat zhodnocení svých žáků, aby ředitelé věděli, kde jsou jejich slabá místa. Žebříčky škol ale úředníci sestavovat nechtějí.

Maturity se připravují čtrnáct let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99 000 studentů.

 

Zdroj: www.idnes.cz

Vložila: Barbora Folaufová, NICM, NIDM, 14.6.2011

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4