Zážitky z cesty do zaměstnání ovlivňují práci

Agresivita za volantem, zápach v MHD nebo zpoždění. I to jsou příčiny stresu z dojíždění do zaměstnání, které podle průzkumu ovlivňují produktivitu práce.

Pracovníci dojíždějící do zaměstnání uvádějí hned sedm negativních faktorů, které jim při cestě způsobují stres. Podle odborníků však nejde jen o to - zlé zážitky z cesty do zaměstnání se pak promítají i do snížené produktivity a mají za následek nízký pocit uspokojení z práce.

Prvky stresu

Potvrzují to i výsledky nedávného průzkumu, který uskutečnila společnost Regus, specializující se na poskytování pracovních prostor podnikatelům. Respondenti uvedli, že nejvíce jim vadí agresivita za volantem, pokud na cestu do práce používají osobní automobil.

Mezi dalšími závažnými stresovými faktory byli uváděni řidiči s nebezpečným způsobem jízdy, příliš hlasité telefonáty a nepříjemný zápach ostatních pasažérů, pokud šlo o prostředky městské hromadné dopravy.

Průměrná doba dojíždění jedním směrem dosahuje v České republice 27 minut. Dvanácti procentům zaměstnanců však dojíždění do práce trvá více než tři čtvrtě hodiny. Doba dojíždění představuje ovšem jen menší problém.

Tím větším je dojem ze samotného dojíždění. Žádná společnost totiž jistě nechce, aby zaměstnanci přicházeli do práce zle naladění, a nemohli tak plnit pracovní závazky stoprocentně.

Závěry uvedeného průzkumu pomohly najít nejčastější příčiny stresu z dojíždění. Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus k nim řekl: „V závěrech tohoto průzkumu jsme se všichni dokázali ztotožnit s některými popisovanými jevy. Agresivita a nebezpeční řidiči jsou opravdovým problémem - nejen pro jiné řidiče, ale i pro chodce."

Česnek raději ne

Pracovní den však dokážou znepříjemnit i dopravní omezení a zácpy. V České republice také dále přetrvává nešvar telefonování na veřejnosti a aktéři si často neuvědomují, že ostatním lidem mohou zkazit den hned na začátku.

Kromě toho nelze opomenout ani nepříjemný zápach, který člověka dokáže odradit třeba od jízdy autobusem.

Autoři průzkumu proto doporučují využívat flexibilní pracoviště i pracovní dobu, díky čemuž je možné se vyhnout stresovým faktorům s neblahým vlivem na výkonnost, motivaci a spokojenost zaměstnanců. Dojíždění na pracoviště, které se nachází v blízkosti domova, je často nejlepším způsobem, jak se vyhnout stresu a prožít produktivnější pracovní den.

 

co překáží

  • agresivita
  • bezohlední a nebezpeční řidiči
  • tělesný zápach, zkažený dech a zapáchající jídlo ostatních cestujících v MHD
  • nečistota, přetápění a zima v hromadné dopravě
  • zpoždění a provozní závady
  • lidé telefonující příliš nahlas
  • hrubé chování ostatních

 

 

 

Zdroj: deník.cz
Vložila Markéta Šretrová, březen 2011

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5