Zdravotní (a sociální) pojištění studentů

Zdravotní pojištění českých studentů v zahraničí

Pokud vyjedete jen na krátkodobý studijní pobyt (stáž, jazykový kurz, letní škola) a zůstáváte stále studentem české školy, nic se pro vás nemění. Pokud jedete po Evropě, vyřiďte si cestovní připojištění. Evropský průkaz zdravotního pojištění vám pomůže jen v nejnutnějších situacích.

Chcete-li vyjet na delší pobyt, je situace jiná.

Pokud jste studentem české školy, do 26 let za vás platí zdravotní pojištění stát.

Starší 26 let si buď platí pojištění sami, nebo se v ČR odhlásí ze zdravotního pojištění z důvodu dlouhodobého (více než šestiměsíčního) pobytu v zahraničí. Až se ze zahraničních studií vrátíte, české zdravotní pojišťovně musíte doložit, že jste byli pojištěni v zahraničí. 

Pro podrobnější informace kontaktujte vaši zdravotní pojišťovnu. Seznam pojišťoven je v sekci zdraví - Důležité kontakty.

V případě, že jste řádným studentem zahraničí školy, stát za vás bude (do 26 let) platit zdravotní pojištění pouze v případě, že doložíte zdravotní pojišťovně rozhodnutí ministerstva školství o postavení studia na vysokých školách v cizině na roveň studia na vysokých školách v České republice. Potřebujete k tom vyplněný formulář Žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole v cizině pro sociální účely a účely zdravotního pojištění (nebo jeho obdoba pro středoškoláky). 

Více informací o posuzování zahraničního středoškolského studia pro sociální účely a účely zdravotního pojištění včetně formuláře žádosti, kontaktní osoby a úředních hodin pro vyřízení žádosti naleznete na stránkách MŠMT ČR v tomto odkazu.

Více informací o posuzování postavení studia na vysoké škole v cizině pro sociální účely a účely zdravotního pojištění včetně formuláře žádosti, kontaktní osoby a úředních hodin pro vyřízení žádosti naleznete na stránkách MŠMT ČR v tomto odkazu.

Sociální pojištění se vás jako studentů netýká

Již několik let se českých studentů sociální pojištění netýká. Jako student nebo absolvent bez praxe nemáte nárok na podporu v nezaměstnosti, mateřskou ani na důchod. Jinými slovy, studenti, kteří nejsou výdělečně činní a sociální pojištění neplatí, nemají vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) žádnou povinnost ani při vycestování do zahraničí na stáž nebo studijní pobyt. Proto nemusíte ČSSZ v těchto případech nic hlásit. 

Pokud budete v zahraničí pracovat, nejspíš budete odvádět pojistné tomu státu, ve kterém svou práci vykonáváte. O náležitostech v konkrétním státě se informujte u příslušné instituce daného státu!

Základní informace pro studenty o právech a povinnostech v oblasti sociálního zabezpečení, nemocenském a důchodovém pojištění a nárocích na dávky shrnuje leták Sociální zabezpečení - informace pro studenty

Další potřebné informace získáte také na informační lince České státní správě sociálního zabezpeční a u své zdravotní pojišťovny.

 

Zdroj: www.euroskop.cz, www.msmt.cz, www.cmu.cz, www.eurodesk.cz

Poslední aktualizace: Monika Plisková, srpen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3